„თავისუფალი საქართველო“: ცოტნე გამსახურდიას
პარტია „თავისუფალი საქართველო“ ეხმაურება, ცოტნე გამსახურდიაზე თავდასხმის საქმის გამოძიებას. როგორც გამსახურდიას ოჯახის გულშემატკივარი, ჩვენც ვცდილობდით, რომ გამოძიების პირველ დღეებში კატეგორიული ვერსიები არ გამოგვეთქვა და არ წარმოგვეშვა რაიმე ტიპის სპეკულაციები, მანამდე ვიდრე გამოძიება კონკრეტულ შედეგს დადებდა.
დღესაც თავს ვიკავებთ მტკიცებით ფორმაში რომელიმე ვერსიის დადასტურების ან უარყოფისაგან, თუმცა კითხვებსა და ეჭვებს ბადებს გარკვეული გარემოებები:
1. ავდასხმის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებისთანავე, სამთავრობო მედიამ და მათთან კავშირში მყოფმა ტროლების ფაბრიკამ, დაიწყეს ვერსიის დამუშავება, რომ ცოტნე გამსახურდიამ თავად აუტეხა ჩხუბი თავის მეზობლებს, რის შემდეგაც ამ უკანასკნელებმა, აუცილებელი მოგერიების ფარგლების გადაჭარბებით, მიაყენეს მას გარკვეული დაზიანებები. ეს ვერსია, წინ უსწრებდა ბრალდებულთა დაკავებასაც კი.
1. ამავე ვერსიის გასამართლლებლად მოქმედებს გამოძიებაც: მათ გამოაქვეყნეს და სამთავრობო ტელევიზიებს მიაწოდეს მხოლოდ ბრალდებულთა ჩვენებები, რამაც შექმნა შთაბეჭდილება, თითქოს სოციალურ ქსელში სამთავრობო ტროლების მიერ გავრცელებული მოსაზრებები, გარკვეულწილად, დასაბუთებული იყო. მას შემდეგ რაც საქმის მასალების გაცნობის საშუალება მიეცა ოჯახის ადვოკატს, ამირან გიგუაშვილს, აშკარა გახდა, რომ გამოძიების მიერ, პრესისათვის ლეგალურად თუ არალეგალურად მიწოდებული მასალები არ იყო სრულყოფილი და არ ასახავდა რეალურ სურათს.
1. ინფორმაციაში, რომელიც გაავრცელა ოჯახის ადვოკატმა, მითითებული არის მნიშვნელოვანი გარემოება, რომ ცოტნე გამსახურდია სუფრის სხვა წევრებისგან განსხვავებით ნაკლებად მოიხმარდა ალკოჰოლს, ხოლო კონფლიქტი დაიწყო არა სუფრაზე, არამედ კოლხური კოშკის შესასვლელთად, სადაც გამსახურდიას რამდენიმე პირმა ჩასაფრება მოუწყო. შესაბამისად სურათი, რომელსაც ხატავენ ბრალდებულები, სამთავრობო მედია და ტროლების ფაბრიკა, თითქოს „მთვრალმა“ ცოტნემ განგებ ატეხა ჩხუბი - რეალობისაგან შორსაა.
1. ასეთი ჭრილობები შეუძლებელია მიყენებული იყოს იმ ვითარებაში, რასაც დაჟინებით ამტკიცებს სამთავრობო მედია: ყავარჯნით, ხელში მოხვედრილი ნატეხით ან თუნდაც ჩვეულებრივი დანით, ამ ტიპის დაზიანებების მიყენება (განსაკუთრებით თავის ქალაზე) - შესაძლებელია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ერთი ადამიანი მოახდენდა თავის ფიქსაციას, ხოლო მეორე - მძიმე, ბასრი იარაღით მიყენებდა ჭრილობებს. ეს გამორიცხავს აუცილებელი მოგერიების ფარგლებში ან ძლიერი სულიერი აღელვების დროს „მოქნეული დანის“ ვერსიას.
1. დღემდე არანაირი კომენტარი არ გაუკეთებია ხელისუფლების არცერთ ისტანციას დანაშაულის ჩადენის შესაძლო მოტივთან დაკავშირებით, რაც უკავშირდება, ქვეყნის პირველი პრეზიდენტის საქმის გამოძიებას, რომლის მთავარი ინიციატორი ცოტნე გამსახურდია იყო.
1. ცოტნეს მეგობრები საუბრობენ, რომ ის თავად ელოდა თავდასხმას სწორედ ზემოაღნიშნული მიზეზით.  მეორეს მხრივ, ცნობილია 2018 წლის დეკემბერში ყოფილი გენერალური პროკურორის და ამჟამად უზენაესი სასამართლოს წევრის, შალვა თადუმაძის მიერ გაკეთებული ოფიციალური განცხადება, რომ მისი პირადი კონტროლის ქვეშ პრეზიდენტის გარდაცვალების საქმის გამოძიება უმოკლეს ვადებში დასრულდებოდა. გავიდა ზუსტად 1 წელი - გამოძიება კი კვლავ დუმს.
თუ საზოგადოება გამოძიებისგან არ მოსიმენს დამაჯერებელ განმარტებებს, რეალურად უნდა იქნას განხილული ვერსია, რომ ცოტნე გამსახურდიაზე განხორციელებული თავდასხმა, შესაძლოა მართლაც უკავშირდებოდეს, ზვიად გამსახურდიას მკვლელობის „ჩაფარცხვას“.
იმ ფონზე როდესაც ქვეყნის მართლმსაჯულების სისტემას პრაქტიკულად ნულოვანი ნდობა გააჩნია, ყველა ჩამოთვლილი გარემოება სკეპტიკურად განგვაწყობს გამოძიების მიმდინარეობის მიმართ.
პარტია „თავისუფალი საქართველო“ საქმის მასალების გასაჯაროებულ ნაწილს უახლოეს დღეებში გადასცემს, საერთაშორისო ორგანიზაციებს და მოითხოვს საერთაშორისო პრაქტიკის შესაბამისად, დაწესდეს საერთაშორისო მონიტორინგი ცოტნე გამსახურდიაზე განხორციელებული თავდასხმის საქმის მიმდინარეობაზე.

Party „Free Georgia” comments on the investigation of the case concerning Tsotne Gamsakhurdia’s assault. As supporters of Gamsakhurdia's family, we also tried to avoid categorical versions during the first days of the investigation and did not cause any speculation until the investigation had yielded concrete results.
Even today, we refrain from confirming or rejecting any version affirmatively, though some circumstances arise particular questions and doubts:
1. Upon spreading of the news of the attack, the government media and the troll factory affiliated with them began working on the version that Tsotne Gamsakhurdia himself had quarreled with his neighbors, after which the latter inflicted some damage on him. This version even preceded the arrest of the accused.
2. The investigation also works to justify the same version: they have published and provided the government televisions only with testimonies of the accused, giving the impression that the rumors circulated by the government trolls on the social network were somehow substantiated. After lawyer of the family Amiran Giguashvili got acquainted with the case file, it became apparent that the materials, which were legally or illegally provided by the investigation to the press were not complete and did not reflect the real picture.
3. The information released by the family lawyer indicates important circumstance that Tsotne Gamsakhurdia consumed less alcohol than other members of the table, and the conflict began not at the table but at the entrance to the Gamsakhurdia’s residebnce (Kolkh tower), where several people ambushed Gamsakhurdia. Accordingly, the picture depicted by the defendants, the government media, and the trolls factory, as if "drunk" Tsotne deliberately triggered a quarrel - is far from reality.
4. Such wounds cannot be inflicted in circumstances persistently claimed by the government media: crutches, a hand-held blade or even by a regular knife, these types of injuries (especially the skull) - can only be sustained if one person fixes the head and the other – wounded by heavy, sharp blows. This eliminates the need for a version of the "flexible knife" within the necessary repulsion or in times of strong spiritual excitement.
5. Until present, no comments have been made by the authorities regarding the possible motive for the crime, which is related to the investigation of the case of the first President of the country, the main initiator of which was Tsotne Gamsakhurdia.
6. Some of Tsotne’s friends say that he was expecting the attack himself for the a/m reason. On the other hand, in December 2018 by an official statement by former Prosecutor General and now a member of the Supreme Court, Shalva Tadumadze, it is known that the investigation of the death of the President under his personal control would be completed shortly. Exactly one year has passed - the investigation still keeps silence.
If the public does not hear convincing explanations from the investigation, the version, that the assault on Tsotne Gamsakhurdia may actually be linked to the "subversion" of the assassination of Zviad Gamsakhurdia, should be actually considered.
Against the background of the country's zero confidence in the justice system, all of the above circumstances will make us skeptical about the course of the investigation.
In the coming days Party “Free Georgia” will hand over the publicized part of the case materials to international organizations and demand carrying out of international monitoring on the ongoing investigation of the assault on Tsotne Gamsakhurdia in accordance with international practice.